Moderator d.o.o., Podudbina 15, 53234 Udbina
tel. +385 (0) 53 778 074 fax. +385 (0) 53 778 085
email: info@moderator.hr
Moderator d.o.o., Podudbina 15, 53234 Udbina
tel. +385 (0) 53 778 074 fax. +385 (0) 53 778 085
email: info@moderator.hr
Slažem se s uvjetima utvrđenima u Pravilima o privatnosti
Slažem seMožemo zatražiti postavljanje kolačića na vaš uređaj. Koristimo kolačiće kako bismo nas obavijestili kada posjetite naše web stranice, kako komunicirate s nama, obogatili vaše korisničko iskustvo i prilagodili vaš odnos s našom web stranicom.
Kliknite na različite naslove kategorija kako biste saznali više. Također možete promijeniti neke od svojih preferencija. Imajte na umu da blokiranje nekih vrsta kolačića može utjecati na vaše iskustvo na našim web stranicama i uslugama koje možemo ponuditi.
Ovi kolačići su strogo potrebni kako bi vam pružili usluge dostupne putem naše web stranice i koristili neke od njezinih značajki.
Budući da su ovi kolačići strogo potrebni za isporuku web stranice, njihovo odbijanje utjecat će na funkcioniranje naše web stranice. Kolačiće uvijek možete blokirati ili izbrisati promjenom postavki preglednika i prisilnim blokiranjem svih kolačića na ovoj web stranici. Ali to će vas uvijek potaknuti da prihvatite / odbijete kolačiće prilikom ponovnog posjeta našoj web stranici.
U potpunosti poštujemo ako želite odbiti kolačiće, ali kako bismo izbjegli da vas uvijek iznova pitamo ljubazno nam dopustite da pohranimo kolačić za to. Možete se isključiti u bilo kojem trenutku ili se uključiti u druge kolačiće kako biste stekli bolje iskustvo. Ako odbijete kolačiće, uklonit ćemo sve postavljene kolačiće u našoj domeni.
Pružamo vam popis pohranjenih kolačića na vašem računalu u našoj domeni kako biste mogli provjeriti što smo pohranili. Iz sigurnosnih razloga nismo u mogućnosti prikazivati ili mijenjati kolačiće iz drugih domena. Možete ih provjeriti u sigurnosnim postavkama preglednika.
Također koristimo različite vanjske usluge kao što su Google Webfonts, Google Maps i vanjski davatelji videozapisa. Budući da ti pružatelji usluga mogu prikupljati osobne podatke poput vaše IP adrese, dopuštamo vam da ih blokirate ovdje. Imajte na umu da bi to moglo uvelike smanjiti funkcionalnost i izgled naše web stranice. Promjene će stupiti na snagu nakon ponovnog učitavanja stranice.
Postavke Google Webfonta:
Postavke Google karte:
Postavke Google reCaptcha:
Vimeo i Youtube video ugrađuju:
Pelet od bukve ili jele, koji odabrati?
Jedna od najpopularnijih rasprava među potrošačima peleta je spor između bukovih i jelovih peleta oko toga koji je bolji i koji više grije.
Ne postoji pelet koji je apsolutno najbolji jer postoji mnogo čimbenika koji određuju cijenu, kalorijsku vrijednost i ostatke koje ispuštaju tijekom izgaranja, ali na temelju mišljenja korisnika, među najcjenjenijim i najkorištenijim nalazimo pelete od bukve i jele.
Razlika između bukvinih i jelovih peleta
Bukva je širokolisna vrsta drveća koja je vrlo rasprostranjena kako u Europi. Govorimo o srednje teškom tvrdom drvetu (kao što su kesten, grab, hrast, bagrem, jasen, javor) i stoga s vrlo niskim indeksom smole, s visokom izdržljivošću i otpornošću na abraziju i stoga s izvrsnim karakteristikama pogodnim za proizvodnju peleta zbog visokog kalorijskog prinosa i performansi.
Kalorijska vrijednost bukovih peleta prilično je slična onoj od jelovih (u prosjeku od 4,60 do 5,50 kWh/kg) ali ima nešto veći konačni prinos jer gori sporije s manje intenzivnim plamenom i samim time traje duže, međutim proizvodi više pepela i stoga zahtijeva više održavanja i čišćenja peći.
Jela je drvo koje pripada porodici četinjača i ima takozvano meko drvo (kao bor, ariš, topola, joha). Nastoji proizvoditi manje pepela i jamči brzo paljenje, ali također ima nižu ukupnu učinkovitost od bukve jer gori vrlo brzo i s vrlo intenzivnim plamenom. Nadalje, to je smolasto drvo koje proizvodi više čađe i naslaga koje lakše prianjaju na dimnjak i izmjenjivače peći.
Peleti od miješane bukve i jele
Koliko košta pelet bukve?
Cijena bukovih peleta po paleti ili vreći od 15 kg je u skladu s tržišnim cijenama (možda nešto niža od jelovih) ali naravno dosta ovisi o kvaliteti, marki, podrijetlu, količini, vrsti pakiranja i na kraju troškovima transporta koji imaju značajan utjecaj na konačni trošak.
Koji je najbolji pelet bukve?
Prirodni bukvini peleti uglavnom izgledaju tamnije od jelovih peleta, naginju ka svijetlosmeđoj ili boji lješnjaka, ali to nas ne treba zavesti niti posumnjati u njegovu kvalitetu, dapače boja peleta uvelike ovisi o sirovini od koje se proizvodi i procesom proizvodnje (toplina i pritisak): najbolji pelet treba biti proizveden isključivo od oguljenog debla netaknutog drva bez dodataka kemijskih dodataka ili ljepila.
Dok su grane, lišće i kora bogati silicijem, daju peletu tamniju boju (čak i ako je napravljen od jelovine), proizvodi više otpada i ostataka kao što je klinker i može stvoriti probleme u radu peći.
Dakle, kao i uvijek, kako biste imali jamstvo kupnje kvalitetnog proizvoda, s dobrim kalorijskim prinosom i niskim ostacima pepela, savjet je kupovati samo A1 ili A2 pelete s certifikatom ENplus.
Dakle, je li bolji pelet od bukve ili jele?
Iako je spor između bukve i jele još uvijek aktualan, postoji valjana alternativa: pelet dobiven iz mješavine jele i bukve, koji je spojem najboljih karakteristika ovih vrsta drveća izvrstan kako zbog visoke kaloričnosti tako i zbog činjenice da da ne prlja jako peći .
Nagrada Ministarstva poduzetništva – Najbolji mali poduzetnik