Pelet od bukve ili jele, koji odabrati?
Jedna od najpopularnijih rasprava među potrošačima peleta je spor između bukovih i jelovih peleta oko toga koji je bolji i koji više grije.
Ne postoji pelet koji je apsolutno najbolji jer postoji mnogo čimbenika koji određuju cijenu, kalorijsku vrijednost i ostatke koje ispuštaju tijekom izgaranja, ali na temelju mišljenja korisnika, među najcjenjenijim i najkorištenijim nalazimo pelete od bukve i jele.
Razlika između bukvinih i jelovih peleta
Bukva je širokolisna vrsta drveća koja je vrlo rasprostranjena kako u Europi. Govorimo o srednje teškom tvrdom drvetu (kao što su kesten, grab, hrast, bagrem, jasen, javor) i stoga s vrlo niskim indeksom smole, s visokom izdržljivošću i otpornošću na abraziju i stoga s izvrsnim karakteristikama pogodnim za proizvodnju peleta zbog visokog kalorijskog prinosa i performansi.
Kalorijska vrijednost bukovih peleta prilično je slična onoj od jelovih (u prosjeku od 4,60 do 5,50 kWh/kg) ali ima nešto veći konačni prinos jer gori sporije s manje intenzivnim plamenom i samim time traje duže, međutim proizvodi više pepela i stoga zahtijeva više održavanja i čišćenja peći.
Jela je drvo koje pripada porodici četinjača i ima takozvano meko drvo (kao bor, ariš, topola, joha). Nastoji proizvoditi manje pepela i jamči brzo paljenje, ali također ima nižu ukupnu učinkovitost od bukve jer gori vrlo brzo i s vrlo intenzivnim plamenom. Nadalje, to je smolasto drvo koje proizvodi više čađe i naslaga koje lakše prianjaju na dimnjak i izmjenjivače peći.
Peleti od miješane bukve i jele
Koliko košta pelet bukve?
Cijena bukovih peleta po paleti ili vreći od 15 kg je u skladu s tržišnim cijenama (možda nešto niža od jelovih) ali naravno dosta ovisi o kvaliteti, marki, podrijetlu, količini, vrsti pakiranja i na kraju troškovima transporta koji imaju značajan utjecaj na konačni trošak.
Koji je najbolji pelet bukve?
Prirodni bukvini peleti uglavnom izgledaju tamnije od jelovih peleta, naginju ka svijetlosmeđoj ili boji lješnjaka, ali to nas ne treba zavesti niti posumnjati u njegovu kvalitetu, dapače boja peleta uvelike ovisi o sirovini od koje se proizvodi i procesom proizvodnje (toplina i pritisak): najbolji pelet treba biti proizveden isključivo od oguljenog debla netaknutog drva bez dodataka kemijskih dodataka ili ljepila.
Dok su grane, lišće i kora bogati silicijem, daju peletu tamniju boju (čak i ako je napravljen od jelovine), proizvodi više otpada i ostataka kao što je klinker i može stvoriti probleme u radu peći.
Dakle, kao i uvijek, kako biste imali jamstvo kupnje kvalitetnog proizvoda, s dobrim kalorijskim prinosom i niskim ostacima pepela, savjet je kupovati samo A1 ili A2 pelete s certifikatom ENplus.
Dakle, je li bolji pelet od bukve ili jele?
Iako je spor između bukve i jele još uvijek aktualan, postoji valjana alternativa: pelet dobiven iz mješavine jele i bukve, koji je spojem najboljih karakteristika ovih vrsta drveća izvrstan kako zbog visoke kaloričnosti tako i zbog činjenice da da ne prlja jako peći .